elektroinstalace ovládání

Když jsme vyvíjeli systém inteligentní elektroinstalace, uvědomovali jsme si, že hlavním přínosem pro koncové uživatele by měla být praktičnost a komfort. Právě s tímto vědomím jsme přistupovali k volbě ovládacích prvků. Naším cílem je zjednodušit bydlení, i když je dům vybaven různými přístroji napájenými elektrickou energií. Možnosti fyzického ovládání, ovládání aktivované senzory, časové funkce apod. nabízejí mnohé možnosti, jak se oprostit od běžných povinností.

Dotykový displej s řídicí jednotkou

Dotykový displej jako řídicí jednotka komunikuje s ovládacími a snímacími prvky (vypínače, čidla pohybu, teplotní čidla aj.), které jsou na displej napojené datovou sběrnicí. Řídicí jednotka vyhodnocuje stav činností probíhajících i kontrolovaných pomocí stavové tabulky (definuje reakce na vyvolané události). Komunikuje tak přes datovou sběrnici s celým systémem SmartHouse. Požadavky hledají přesného adresáta, který požadovanou činnost vyhodnotí, přijme a provede. Ostatní aktivní prvky systému cizí požadavky ignorují. Dotykový displej s řídicí jednotkou zároveň přijímá požadavky od ostatních řídicích jednotek.

Řídicí jednotka rozvaděče

Tato řídicí jednotka je druhým hlavním řídicím prvkem systému SmartHouse. Prvek se umisťuje do skříně rozvaděče a je pro tento účel uzpůsoben k instalaci na DIN lištu. Řídicí jednotka rozvaděče komunikuje především se silovými prvky, jako jsou relé, stmívače, regulační a analogové členy. Na jednotku mohou však být napojeny i další prvky jako čidla a vypínače. Od ovládacích prvků přijímá informace o jejich aktuálním stavu.

Jakmile řídicí jednotka obdrží požadavek od jiné řídicí jednotky (jiná řídicí jednotka rozvaděče či dotykový displej) na vykonání činnosti, zjistí podle stavové tabulky, jaké zařízení má vykonat požadovanou činnost. Tomuto zařízení vyšle příkaz k vykonání činnosti a zařízení příkaz provede (relé například sepne obvod, stmívač upraví intenzitu osvětlení apod.). Rozvaděčový displej je na čelní straně osazen monochromatickým displejem, zobrazující přehled stavu připojených prvků. Je možné jej ovládat i pomocí dálkového ovládání.

Dálkový ovladač

Dálkovým ovladačem můžete řídit chod různých zařízení. Poskytuje pohodlné ovládání v jakékoliv místnosti, která je vybavena přijímačem IR signálu. Tentýž ovladač můžete využít v každé místnosti, kde je umístěn snímač dálkového ovládání. Je možné zvolit specifické funkce pro každou místnost zvlášť.

Nástěnný ovladač

Tento mikrotlačítkový ovladač je vedle dotykového displeje hlavním ovládacím prvkem systému. Jeho velkou výhodou je, že nemá omezení spínat pouze jedno zařízení, lze mu přiřadit ovládání až čtyř nezávislých skupin zařízení. Do systému lze začlenit i klasický vypínač.

Přístupová klávesnice

Používá se jako vstupní člen při ovládání vchodových dveří, vjezdových či garážových vrat, odkódování EZS, ovládání venkovního osvětlení, apod. Ovládací kód lze zadat v délce 1– 8 číslic.

Mobilní telefon

Mobilní telefon nosí většina z nás stále u sebe. Tak proč ho nevyužít pro ovládání domu? Prostřednictvím zasílaných zpráv můžete ovládat jednotlivá zařízení připojená k systému SmartHouse (rolety, osvětlení, vchodové dveře aj.), nebo můžete být informováni o důležitých informacích spojených s domem (stav zabezpečovacího systému, výpadek el. energie, zatažení rolet z důvodu silného větru, příchod/odchod z domu apod.).

Luxmeter

Toto čidlo umí rozpoznat intenzitu okolního světla. V praxi je využíváno zejména při ovládání nočního osvětlení v interiérech nebo při ovládání venkovních žaluzií nebo rolet.

Srážkoměr

Úkolem tohoto senzoru je podat do systému SmartHouse informaci, zda je vhodné aktivovat zavlažovací systém, či nikoliv.

Jednotka reálného času

Jednotka reálného času je potřebná pro nastavení časových funkcí pro koncová zařízení napojená na SmartHouse (světla, rolety, zavlažování apod.).

Čtečka čipů bezkontaktní identifikace + čipové karty

Využitím propojení ovládání vstupních dveří prostřednictvím čtečky čipových karet získáte komfortní způsob ovládání nejen bezpečnosti vašeho domu či bytu. Vy u sebe budete nosit pouze přívěsek nebo kartu vloženou například v peněžence, žádné klíče. A výhody, které získáte?

Jelikož je náš systém inteligentní, můžete si při příchodu domů přidat k funkci otevření vchodových dveří i další – rozsviť světla, zapni zásuvky, apod.

A vše samozřejmě funguje i naopak. Pokud přicházíte domů ve večerních hodinách, můžete si spojit otevření dveří s funkcemi deaktivuj zabezpečovací systém, rozsviť světla apod.

Pokud kartu ztratíte, jednoduše její kód odejmeme z karet aktivních pro přístup do domu a dodáme vám novou kartu s novým přístupovým kódem.

Teplotní čidlo

Pro větší pohodlí a zároveň i úsporu energie vynaložené na výrobu tepla využívá SmartHouse teplotního čidla v každé místnosti, která je vytápěna. Hodnoty teplot získané pro jednotlivé místnosti jsou vyhodnoceny řídicí jednotkou našeho systému a ta zajistí regulaci v závislosti na tom, jakou hodnotu máte nastavenou v „Teplotním kalendáři“, popřípadě jakou hodnotu jste si zvolili manuálním nastavením.

Pohybové čidlo

V místech, kde se zpravidla nezdržujete delší dobu nebo zkrátka nechcete ve tmě hledat nástěnný ovladač, určitě oceníte rozsvícení světel na základě zjištění pohybu. Čidlo pohybu se nejčastěji využívá u vchodových dveří, u vjezdu do garáže, v chodbách apod.

Čtečka otisků prstů

Pokud se rozhodnete ovládat vstup do domu nebo bytu pomocí čtečky otisků prstů, získáte velmi bezpečného pomocníka. Vždyť otisk prstu je unikátní adresná biometrická hodnota. Zkrátka vám umožní vstup do objektu bez klíče nebo magnetické karty. Samozřejmostí je, že si můžete nastavit pro jednotlivé prsty různé „akce“ (otevři dveře, deaktivuj zabezpečovací systém, rozsviť světla apod.).

SmartHouse © 2008 - 2010 info(at)smarthouse.cz

Webové stránky CLEVERdesign © 2008